Iniciatīva “Latvijas skolas soma”
„Latvijas skolas soma” ir lielākā valsts simtgades dāvana vairāk nekā 200 000 Latvijas bērniem un jauniešiem. Sākot ar 2018. gada septembri, tās ietvaros ikvienam mūsu valsts skolēnam tiks nodrošināta iespēja izzināt un klātienē pieredzēt Latvijas kultūras un dabas vērtības, iepazīt dažādos laikos Latvijā radītās inovācijas un uzņēmējdarbības veiksmes stāstus.
„Latvijas skolas soma” veidota kā kompleksa, starpdisciplināra programma, kas apvieno resursus, lai stiprinātu jaunās paaudzes nacionālo identitāti, pilsoniskuma, valstiskās piederības apziņu un nacionālo identitāti, attīstītu kultūras izpratnes un izpausmes kompetenci, paaugstinātu izglītības kvalitāti, kā arī mazinātu sociālo nevienlīdzību.
Programmas mērķis ir nodrošināt Latvijas skolas vecuma bērniem un jauniešiem valsts garantētās izglītības iegūšanas ietvaros iespēju klātienē pieredzēt Latviju, izzināt un iepazīt Latvijas vērtības, kultūrtelpu un attiecības dinamiskā un jēgpilnā darbībā, tādējādi spēcinot piederības sajūtu un valstisko identitāti.
Vairāk informācijas šeit
Vēstures stunda muzejā
13. decembrī mūsu 9. b klase novadīja vēstures stundu muzejā. Mēs apmeklējām Rīgas muzeju “Ebreji Latvijā”. Otrajā semestrī mums būs tēma „Otrais pasaules karš” un šīs tēmas ietvaros runāsim par ebreju tautas grūto likteni.
Muzeja gids mums pastāstīja par ebreju tautas dzīvi Latvijā kopš 16. gadsimta. Iepazināmies ar jauniem jēdzieniem: geto, koncentrācijas nometne, holokausts u.c. Holokausta zālē izjutām visas tās šausmas un ciešanas, ko piedzīvoja pilnīgi nevainīgi ebreju tautības cilvēki – gan pieaugušie, gan bērni. Ekskursijas noslēgumā gids novadīja dažas aktivitātes. Visa vērtīgā informācija, ko dzirdējām un redzējām, paliks mūsu atmiņā uz ilgu laiku.
Ziemassvētku pasākums Turaidas muzejā
13. decembrī 3.a klase apmeklēja Ziemassvētku pasākumu Turaidas muzejā. Izglītojamie uzzināja un paši gatavoja senos dekorējumus, gāja rotaļās. Skolas somas pasākums bija interesants un izglītojošs.
10.11., Mārtiņdienā, 4.-7. klašu skolēni piedalījās tautas mūzikas grupas “Tautumeitas” koncertā “Gadskārtu dziesmas”. Dalībnieces māsas Asnate un Aurēlija Rancānes kopā ar skolēniem pētīja, kāds izskatās gads, dzīvojot saskaņā ar dabu, latviešu tradīcijām un svinot gadskārtu svētkus. Kopā tika dziedātas dziesmas, stāstīti stāsti un apskatīti foto un video vēsturiskie fragmenti. Jaunieši tika iesaistīti rituālos un rotaļās, lai uzburtu sajūtu, kāda rodas, piedaloties latviešu tradicionālo svētku svinēšanā.
Ekskursija Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā
2.a klases izglītojamie 13. oktobrī devās uz Etnogrāfisko brīvdabas muzeju. Brīvdabas muzejs skolēniem piedāvā pārskata un tematiskās ekskursijas, kā arī interaktīvas muzejpedagoģiskās nodarbības. Muzejs sadarbojas ar projektu “Skolas soma”.
Skolēni piedalījās nodarbībā „Ganu spēles Latvijas laukos 19.gs. un 20.gs. sākumā”.Kopā ar gidi iepazina seno kroga ēku, baznīcu un lauku sētu. Apskatīja ēkas, kas reiz bija sastopamas katrā lauku sētā – dzīvojamo māju, klēti, kūti, uzzināja to nozīmi saimniecībā.
Skolēni apguva kustību spēles, kādas agrāk bērni spēlēja, ejot ganos un atpūšoties kopīgos brīvbrīžos. Interesanti bija sadarboties, izjust kustību prieku un attīstīt prasmi saturīgi pavadīt laiku brīvā dabā.
Jauki tika pavadīta saulainā, rudenīgā diena svaigā gaisā!
Skolotāja Lelde
Ekskursija uz Vecrīgu
2.b klases skolēni piedalījās izzinošā nodarbībā – pastaigā ar gidu Vecrīgā. Viņi iepazīstinājās ar vēsturisko informāciju par ēkām, kuras ir saistītas ar latviešu tradīcijām, leģendām, ielām un pieminekļiem. Pasākums norisinājās spēles veidā. Skolēni, izmantojot karti, meklēja ievērojamākus Vecrīgas objektus un pildīja radošus uzdevumus. Skolēni uzzināja par viduslaiku vēsturi, Rīgas dibināšanu un Latvijas simboliem.
Klases audzinātāja Olga Kravčenko
1.b klases ekskursija uz Siguldas zoodārzu
Vai vēlaties satikt zebras, kamieļus, dambriežus, lamas, pāvus, lemurus, surikatus vai kādus citus dzīvnieciņus? Sekojiet mūsu 1.b klases piemēram – brauciet uz Siguldas zoodārzu. Pateicoties programmai “Latvijas skolas soma”, mēs pavadījām jauku laiku, vērojot dažādus eksotiskos dzīvniekus unikālā vietā, kas atrodas 11 hektāru plašā dabas teritorijā, Gaujas Nacionālā parka ainavā. Tas bija īsts piedzīvojums. Mūs iepriecināja ne tikai dzīvnieku apskate, pikniks, un pastaiga svaigā gaisā lieliskā kompānijā klasesbiedru lokā, bet, galvenokārt, iespēja barot dzīvniekus. Tiešā saskarsme ar dzīvniekiem dāvināja mums daudz pozitīvu emociju un padarīja mūsu sirdis labestīgākas.
Klases audzinātāja Olga Kravčenko
2.b klases ekskursija uz Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju
2023.gada 26. aprīlī 2.b klases skolēni kopā ar klases audzinātāju “Skolas somas” ietvaros devās brīnišķīgā ekskursijā uz Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju.
Pateicoties profesionālai gidei skolēni iepazinās ar lieldienas tradīcijām zemnieka sētā. Skolēni ar lielu interesi piedalījās interaktīvā nodarbībā.
Bērni demonstrēja ļoti labas sadarbības prasmes.
Uz skolu visi atgriezās ar priekā starojošām sejām un ar vēlmi vēlreiz atgriezties brīvdabas muzejā.
2.b klases audzinātāja T. Korņeva
4.a klases „ceļojums pagātnē”
Iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros 4.a klase devās uz Rīgu, lai apmeklētu Latvijas Nacionālo bibliotēku un Dzelzceļa muzeju. Moderns LNB ēkas dizains neatstāja vienaldzīgu nevienu. Bibliotēkā mums pastāstīja par pastkartes vēsturi un piedāvāja uzzīmēt katram savu kartiņas dizainu. Nodarbības laikā mēs parādījām savu radošumu un talantu. Kad kartiņa bija uzzīmēta un izkrāsota, to varēja nodrukāt ar 100 gadu seno Bostonpresi. Noskaidrojām, ka pirms moderno tehnoloģiju ienākšanas mūsu ikdienā cilvēki ceļojot sūtīja uz mājām pastkartes, mūsdienās tik ierasto whatsapp ziņu vietā.
Dzelzceļa muzejā mēs uzzinājām, kā mainījās sabiedrības uztvere un ceļošanas paradumi, pateicoties dzelzceļa attīstībai. Ekskursija sākās zālē, kur bija izvietots dzelzceļa modeļu makets, dažāda veida lokomotīves, dzelzceļnieku forma dažādos laika posmos. Nodarbība notika dažāda tipa vagonos: III klases pasažieru vagonā, 20.gs. 20.gadu cietumnieku vagonā, 70.-80.g. salonvagonā un elektriskā vilciena vagonā, kā arī bija piedāvāta iespēja iejusties mašīnista lomā un iekāpt viņa kabīnē.
Jaunieši bija ļoti priecīgi par „Ceļojumu pagātnē” un vienprātīgi atzina, ka ekskursija bija izdevusies, viņi guvuši daudz jaunu iespaidu un labprāt šādās ekskursijās dotos biežāk.
Tā bija laba iespēja izbaudīt ziemas dzestrumu galvaspilsētā, papildināt savas zināšanas vēsturē un izjust kopā būšanas prieku.
4.a klases skolotāja Inese Reisa
2.b.klases skolēni Turaidas muzejrezervātā
Programmas “Latvijas skolas soma“ ietvaros, 2.b.klases skolēni, audzinātāja Tatjana Korņeva 2022.gada 19.oktobrī devās ekskursijā uz Turaidu, lai baudītu ne tikai krāsaino rudeni, bet Turaidas muzejrezervātā apmeklēt izglītojošo nodarbību Ko lems likteņzirgs. Iesaistoties spēlē, skolēni uzzināja par lībiešu senvēsturi, kultūru un valodu pirms 819 gadiem.
Izbaudījām neparastās sajūtas, kāpjot pa Turaidas pils Galvenā torņa 139 pakāpieniem un ložņājot pa pils šaurajām ejām. Redzējām daudz skaistu akmens skulptūru, priecājāmies par rudens krāšņo rotu. Skolotāja pastāstīja Turaidas Rozes dzīves stāstu.
Mūsu klase no ekskursijas ieguva prieku, daudz informācijas, zināšanas, labu garastāvokli.
Ekskursija uz Rīgu
2022.gada 18.oktobrī mēs 8.b klases skolēni nolēmām doties ekskursijā uz Rīgu. Mūsu galvenais mērķis bija apmeklēt kino „Citadele”, lai projektā Skolas soma ietvaros, noskatītos filmu „Dvēseļu putenis”.
Visi braucām ar sabiedrisko transportu, tāpēc satikāmies pie Brīvības pieminekļa. Te bija mūsu pirmā pietura. Tālākais objekts – Bastejkalns ar skaisto dabu, tiltiņiem un takām. Šajā dienā laiks bija saulains un silts, un mums izdevās izbaudīt rudens skaistumu un noskaņu.
Nākamā pietura, protams bija MC Donalds. Pēc garšīgas maltītes devāmies uz kino.
Mūsu filma bija par Pirmo pasaules karu Latvijas teritorijā. Jauns cilvēks iestājās strēlnieku bataljonā, lai aizstāvētu savu Dzimteni. Cik varonīgi un pašaizliedzīgi viņš cīnījās! Kādas grūtības viņam bija jāpārcieš! Filma mums ļoti patika, un uz visiem atstāja ļoti spēcīgu neizdzēšamu iespaidu.
6.b atklāj kino aizkulises kopā ar Rīgas Kino muzeju
14.oktobrī 6.b klase apmeklēja Vecrīgu un LKA Rīgas Kino muzeja radošo darbnīcu projekta “Skolas soma” ietvaros. Skolēniem bija iespēja iepazīties ar kino pirmsākumiem un gūt radošo impulsu tālakai saskarsmei ar kino. Sadalas pa grupam, sadala lomas:scenārija autors, mākslinieki, režiseris un izvedoja savu animācijas filmu no kolāža, papīra figuriņas, zīmējumus. Uzfilmēja tos ar specialīsta un datorprogrammas palīdzību. Bija sajusmināti par rezultātiem!
7.a klase devās ekskursijā uz Siguldu 12.10.2022., lai pilnveidotu savas fiziskās, sociālās un kultūrvēsturiskās prasmes. Klases saliedēšana nolūkā apmeklēja Siguldas lāzertagu, bet, lai iegūtu kultūrvēsturiskās zināšanas, apskatīja Siguldas jauno pili un Livonijas ordeņa pili. Ieguva informāciju par senāk dzīvojušo cilvēku dzīves apstākļiem, celtņu arhitektūru, to izveidojumu un funkcionalitāti, kā arī izbaudīja krāšņo Gaujas senleju rudenī.
Ziemassvētki apkārt pasaulei
2021./2022. mācību gada 1.semestra izskaņā skolēniem tika piedāvāta svētku koncertprogramma ,,Ziemassvētki apkārt pasaulei’’. Koncertprogrammas veidotāji – Mikus un Arta Abaroniņi bija sagatavojuši muzikālu ceļojumu apkārt pasaulei, kas stāstīja par dažādu valstu tradīcijām. Stāstījums tika papildināts ar klasiskām Ziemassvētku dziesmām, kā arī ne tik pazīstamām dziesmām.
Klausoties šo koncertlekciju, skolēni guva pozitīvas emocijas, kā arī varēja dziedāt līdzi visiem pazīstamās Ziemassvētku dziesmas.
Pēc koncertlekcijas bija iespēja aizpildīt darba lapu par redzēto un dzirdēto.
Neliels ieskats koncertlekcijā šeit
Tiešsaistes izrāde ,,Sudraba slidas’’
Decembra izskaņā 3.-7. klašu skolēniem bija iespēja noskatīties Latvijas Nacionālā teātra izrādes ,,Sudraba slidas’’ ierakstu. Tas ir viens no pazīstamākajiem Ziemassvētku stāstiem, kas aizved uz 19. gadsimta Holandi – tās aizsalušajiem kanāliem, pa kuriem bērni skrien ar slidām, vējdzirnavām, kas griežas ziemas vējos, un mājām, kurās mīt mazie holandiešu bērni.
Izrādē tika akcentētas vērtības, kas svarīgas jebkuros laikos – cieņa, mīlestība , izpalīdzība un draudzība. Izrādē tika parādīts, ka jātic brīnumam un jābūt pārliecībai par to, ka laba sirds ļauj pārvarēt visus šķēršļus.
Izrāde radīja Ziemassvētku sajūtu gan ar izrādes noslēgumu, gan muzikālo noformējumu.
Neliels ieskats izrādē šeit
Sarkangalvīte un vilks
Decembrī – semestra izskaņā 1.- 4.klašu skolēniem bija iespēja noskatīties Latvijas Nacionālā teātra izrādes ierakstu ,,Sarkangalvīte un vilks’’. Lai arī izrāde nenotika teātrī, bet klašu telpās, tā bija tikšanās ar zināmiem varoņiem neierastā veidā. Kādam tā bija pirmā teātra izrāde, ko vēroja, kādam atkalredzēšanās ar zināmiem varoņiem, kādam tā bija iepazīšanās ar latviešu teātra mākslu, jo izrādi skatījās arī bērni, kuriem latviešu valoda nav dzimtā valoda.
Ieskats izrādes norisē ir redzams šeit
Novembris – Patriotisma mēnesis
Novembris ir Latvijas valsts svētku mēnesis, tādēļ skolēniem tika piedāvāta koncertlekcija ,,Lāčplēša diena’’.
Par godu 11. novembrim, Lāčplēša dienai, pazīstamie jaunās paaudzes mūziķi – dziedātāja Rūta Dūduma-Ķirse un komponists Jānis Ķirsis ir radījuši audiovizuālu koncertlekciju.
Koncertlekcija bija izglītojošs, muzikāls stāsts par Latvijas vēstures notikumiem Lāčplēša dienā, kas tiek svinēta, atceroties un godinot visus, kuri izcīnījuši neatkarīgu Latvijas valsti.
Koncertlekcijas muzikālo vēstījumu papildinās vēsturiski fotouzņēmumi, video fragmenti, kuri sniedza daudzpusīgu informāciju par valsts dibināšanu, akcentējot patriotisma nozīmi cilvēka dzīvē.
Lai nostiprinātu zināšanas par redzēto, bija jāaizpilda darba lapas.
Neliels ieskats koncertlekcijā ir redzams šeit